Aktualności

NASZE DZIECI
Problem wielu rodzin w naszym kraju. Co robić jeżeli wiemy, że nasze dziecko zaczęło
brać narkotyki? Jak sobie poradzić z uzależnieniem? Jak pomóc takim ludziom?
Jak pomóc ich dzieciom wyjść z tego nałogu? Jak żyć w takiej sytuacji?
Pytań jest wiele, ale wydaje się, że odpowiedzi znacznie mniej (…).

NASZE DZIECI Problem wielu rodzin w naszym kraju. Co robić jeżeli wiemy, że nasze dziecko zaczęłobrać narkotyki? Jak…

Opublikowany przez Terapeuta Uzależnień Andrzej Jeż Niedziela, 28 kwietnia 2019
Dzieci#młodzież#narkotyki #alkohol#terapia#pomoc dla dzieci i młodzieży#Ząbki#Warszawa#terapieuzaleznien.com.pl

Uzależnienia-dlaczego nie mogę przestać, choć wiem, że mi to szkodzi

“Na zdrowy rozum”, ludzie nie powinni uzależniać się w ogóle. Zarówno bliscy uzależnionych jak i oni sami, często zdają sobie dokładnie sprawę, że nie powinni tego robić, że to szkodzi. Uzależnieni nawet często postanawiają, że się zmienią i już nigdy więcej… Do następnego razu i znowu i znowu…. dokładnie wiedząc, że to co robią nie ma większego sensu. Dlaczego więc tak trudno przestać, dlaczego nie wystarczy przeczytać informacji na papierosach, że powodują śmierć i rozliczne choroby?

Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są emocje. Uzależnienie rządzi się prawami emocji a nie prawami rozumu. Rozum osoby uzależnionej jest na służbie emocji i ochrony uzależnienia, więc nie da się przekonać człowieka, żeby nie pił, czy nie palił racjonalnymi argumentami.

Z uzależnieniem można się trwale rozstać jak znajdzie się jakiś inny nowy sposób na radzenie sobie z emocjami. Problem w tym, że aby zacząć go w ogóle szukać, potrzebna jest trzeźwość i rezygnacja z tego, od czego się jest uzależnionym.

To sprawia, że na początku wychodzenia z uzależnienia, człowiek jest dość bezbronny wobec emocji. Jeszcze nie umie sobie z nimi radzić, a już odstawia coś co go do tej pory przed emocjami chroniło. Dlatego tak trudno wyjść z uzależnienia o własnych siłach, bez pomocy z zewnątrz.

Substancja czy czynność, od której człowiek się uzależnia, stanowi dla niego tarczę, niewidzialną ścianę, która chroni go przed emocjami, przed żywym doświadczaniem siebie i świata. Człowiek odcina się od tego, co jest, od swojego doświadczenia i zanurza we własnym świecie.

Uzależnienia-dlaczego nie mogę przestać, choć wiem, że mi to szkodzi“Na zdrowy rozum”, ludzie nie powinni uzależniać…

Opublikowany przez Terapeuta Uzależnień Andrzej Jeż Wtorek, 2 kwietnia 2019
Uzależnienia#problem z alkoholem#jak przestać pić#terapieuzaleznien.com.pl#Ząbki#Warszawa

Kim są tzw. wysokofunkcjonujący alkoholicy.

Alkoholizm to choroba , na którą zapaść może każdy, bez względu na wiek, wykształcenie, zamożność, status, społeczny. Bo postrzeganie choroby alkoholowej jako problemu dotyczącego wyłącznie osób biednych i słabo wykształconych, okazuje się być niezgodne z rzeczywistością. Na to uzależnienie cierpią również prezesi wielkich firm, dyrektorzy i przedstawiciele wolnych zawodów.
Pozory często mylą. Niekiedy poznajemy człowieka, z którym przebrniemy przez interesującą rozmowę o poważnych sprawach, nie zdając sobie sprawy, kim tak naprawdę jest. Spotykamy codziennie setki ludzi, którzy ani ubiorem, ani wyglądem, ani zachowaniem nie odbiegają od reszty. Niewidzialni ludzie wtopieni w codzienne życie. Tylko oni i ich rodziny znają prawdę. Prawdę, która wychodzi po wielu latach i jest niezrozumiała

Kim są tzw. wysokofunkcjonujący alkoholicy.Alkoholizm to choroba , na którą zapaść może każdy, bez względu na wiek,…

Opublikowany przez Terapeuta Uzależnień Andrzej Jeż Poniedziałek, 1 kwietnia 2019
Alkoholizm#uzależnienie#terapieuzaleznien.com.pl#Ząbki#Warszawa#choroba alkoholowa

.

Podstępny alkohol uzależnia szybko!To pułapka!
Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Przeciwnie każdy, kto spożywa alkohol oczekuje korzyści – chce poprawić sobie nastrój, ubarwić szarą codzienność, ułatwić kontakty towarzyskie, zrelaksować się. Niektórzy nawet wierzą, że alkohol może mieć korzystne działanie zdrowotne.
Choć alkohol jest trucizną i z punktu widzenia toksykologii każda ilość wypitego alkoholu jest ryzykowna, to jednak w większości przypadków spożywanie małych dawek alkoholu nie pociąga za sobą widocznych szkód zdrowotnych i konsekwencji społecznych. Mimo to nie powinni wcale pić alkoholu:
• młodzi ludzie (ze względu na ryzyko poważnych zaburzeń rozwojowych),
• kobiety w ciąży i matki karmiące (z powodu ryzyka uszkodzenia płodu i negatywnego wpływu na zdrowie dziecka),
• osoby chore, przyjmujące leki wchodzące w reakcje z alkoholem,
• wszyscy, którzy znajdują się w okolicznościach wykluczających picie (kierując pojazdami, przebywając w pracy, w szkole, itp.),
• osoby, którym szkodzi każda, nawet najmniejsza, ilość alkoholu.
Co ósmy dorosły Polak nie pije w ogóle alkoholu. Kilkanaście procent dorosłych Polaków spożywa alkohol problemowo. Szacuje się, że w grupie tej znajduje się ok. 900 tys. osób uzależnionych oraz ponad 2 mln osób pijących alkohol ryzykownie lub szkodliwie.
Większość pijących spożywa alkohol w sposób, który nie powoduje negatywnych konsekwencji dla nich i dla osób z ich otoczenia

Podstępny alkohol uzależnia szybko!To pułapka!Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Przeciwnie każdy, kto…

Opublikowany przez Terapeuta Uzależnień Andrzej Jeż Niedziela, 31 marca 2019
młodzież uzależniona#alkoholizm#narkomania#terapieuzaleznien.com.pl#alkohol

Dziecko w rodzinie alkoholowej uczy się trzech zasad: nie odczuwaj , nie ufaj , nie mów . Nie odczuwaj , bo to, co czujesz za bardzo boli lub jest zbyt przerażające. Nie ufaj , bo wielokrotnie składane obietnice były łamane i niedotrzymywane. Nie ma więc nic pewnego, nic na czym mógłbyś się oprzeć. Nie mów o piciu swojego rodzica, o tym co czujesz i co myślisz na ten temat. Nie mów o tym, co dzieje się w domu i o konsekwencjach wynikających z picia. W ten sposób zanika komunikacja nie tylko wewnątrz rodziny, ale i w relacjach ze światem zewnętrznym . Tworzy się swoistego rodzaju tabu , rodzinna tajemnica, której dzieci usilnie strzegą w poczuciu wstydu, lęku i nadziei, że może w końcu będzie lepiej. Wszystko to sprawia, iż dziecko zaczyna przyjmować postawę obronną i zamkniętą wobec otaczającej rzeczywistości.

Dziecko w rodzinie alkoholowej uczy się trzech zasad: nie odczuwaj , nie ufaj , nie mów . Nie odczuwaj , bo to, co…

Opublikowany przez Terapeuta Uzależnień Andrzej Jeż Poniedziałek, 25 marca 2019
problem z alkoholem#alkoholizm#terapieuzaleznien.com.pl#wstyd#lęk

Rodzice bardzo boją dopalaczy, alkoholu, seksu, wpływu rówieśników, zanegowania przez dziecko wartości wyznawanych w rodzinie, zachowań ryzykownych. Ale najważniejszym czynnikiem chroniącym w życiu dziecka przed podjęciem zachowania ryzykownego jest rodzic. Tyle tylko, że jest to też najsilniejszy czynnik ryzyka. Może dziecko uchronić przed ryzykownymi zachowaniami, jak i je do nich popchnąć. Sztuką jest być dobrym człowiekiem, ale jeszcze większą sztuką jest wychować dobrego człowieka. A wychowanie to proces aktywny.

Rodzice bardzo boją dopalaczy, alkoholu, seksu, wpływu rówieśników, zanegowania przez dziecko wartości wyznawanych w…

Opublikowany przez Terapeuta Uzależnień Andrzej Jeż Wtorek, 30 kwietnia 2019
dopalacze#alkohol#sex#terapieuzaleznien.com.pl#Ząbki#Warszawa#alkoholizm

Ani kropli alkoholu więcej? To już było. Niestety w Polsce leczenie metodą POP jest rzadkością.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Program Ograniczania Picia#alkoholizm#terapieuzaleznien.com.pl#POP#

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, napój, tekst i w budynku
Alkoholizm#problem z alkoholem#terapia Ząbki#terapieuzaleznien.com.pl

Dlaczego pijesz ?
W pierwszej chwili najczęściej nasuwa się odpowiedz: poprawia nastrój ,humor ; rozluźnia ; zmniejsza ból; pozwala zapomnieć.
W społeczeństwie picie nadmiarowe wiąże się z brakiem możliwości czytania i realizowania swoich potrzeb, osoby te czuja się nieszczęśliwe a alkohol pomaga im wypełnić te braki. Jest najszybszym środkiem zmieniającym nastrój . Więc jasno można to określić jako samo leczenie.
Jednym z bardzo wymownych przykładów dlaczego ludzie pija alkohol jest poniższy fragment rozmowy z filmu „Pod mocnym aniołem”

Dlaczego pijesz ? Powtórzyła
Nie wiem odparłem, nie wiem, a raczej znam tysiąc odpowiedzi. Żadna z nich nie jest do końca prawdziwa i w każdej tkwi łut prawdy.
Piję bo piję, pije bo lubię. Pije , bo się boję. Piję , bo jestem obciążony genetycznie. Piję , bo mam słaby charakter. Piję, bo jestem zbyt spokojny i chce się ożywić. Piję bo jestem nerwowy i chcę ukoić nerwy. Piję, bo jestem smutny i chce rozweselić duszę. Piję, kiedy jestem szczęśliwie zakochany. Piję, bo daremnie szukam miłości …..’’
Kiedy już picie jest nadmiarowe i pojawiają się straty nieustannie szukają usprawiedliwień. Tłumaczenia są oparte na wielu mitach na temat działania alkoholu.
-Alkohol jest lekarstwem na sen
-Piwo pomaga leczyć kamicę nerkową
-Wódka jest dobra na wrzody żołądka
-Wino jest zalecane na niedokrwistość
-Alkohol rozgrzewa organizm
-Alkohol rozwiązuje problemy
-Wszyscy piją alkohol
-Alkohol dodaje sił
Mity na temat alkoholu wzmacniają obrony picia.
Ciągłe usprawiedliwiania swojego picia, samo oszukiwanie, które tak naprawdę ma za zadanie chronić siebie.
Kolejnym obszarem wpisującym się w obronę są mity na temat osób uzależnionych:
-Alkoholik to ten co leży pod płotem
-Alkoholik to złodziej
-Alkoholik to ktoś bezdomny, brudny, śmierdzący
-Alkoholik to taki co pije codziennie
-Alkoholik to ktoś , kto chodzi pijany po ulicy
-Alkoholicy to ludzie z marginesu społecznego

Powyższe mechanizmy obronne, mity i usprawiedliwienia to nic innego jak unikanie terapii.
Jasno trzeba określić i wyjaśnić że uzależnienie to zaburzenie utrudniające życie człowiekowi. Jest zestawieniem różnych oddziaływań i nie bierze się znikąd. Jest tez często forma samo leczenia co naturalnie wynika z reagowania na jakiś kryzys. Ważne jednak jest aby podkreślić że osoba uzależniona ma potencjał i ogrom zasobów aby poradzić sobie z własnymi objawami i zmienić na lepsze swoje życie. Odkrywać je w obecności terapeuty i wspólnie budować motywacje do leczenia jak i również cele do dalszej terapii. Podczas spotkań z terapeutą tworzy się indywidualny plan terapii a pacjent jest współtwórcą programu dla siebie. Programu który pozwoli mu w procesie terapii dokonać ważnych dla niego zmian.

” Pierwszym krokiem ku zmianie jest wzięcie odpowiedzialności za swoje życie”t

Komentarze